Historia

Historia „Jestem Słowem” zaczęła się w 2017 roku, kiedy pewna osoba świecka podczas wstawienniczej modlitwy w zakonie Dominikanów w Poznaniu usłyszała w swoim sercu wezwanie.

Polegało ono na tym, aby przez cały rok każdego dnia uczęszczać na godzinną adorację w kaplicy, która się tam znajduje. W trakcie trzeciej adoracji Najświętszego Sakramentu usłyszała ona w sercu głos, który przedstawił się jako Jezus Chrystus i poprosił ją, aby zaczęła zapisywać słowa, które pragnie jej podyktować. Przez pierwszy rok zapisywała słowa, które były skierowane bezpośrednio do niej i można je nazwać jej „dziennikiem duchowym”. Dopiero po tym czasie usłyszała prośbę, aby kolejne treści zapisywać jako komentarz do Ewangelii. Przez pierwsze 3 lata były to zazwyczaj słowa do fragmentów Ewangelii z danego dnia. Po tym czasie przyszła kolejna prośba, aby komentarze spisywać po kolei, w sposób chronologiczny. Osoba zapisująca Słowo, która pragnie pozostać anonimowa, nie przypuszczała, że kiedykolwiek powstanie z tego książka, i dopiero podyktowany jej wstęp do „Jestem Słowem” wyjaśnił cel tego dzieła oraz wytłumaczył to, czego doświadcza.

Miejsce Słowa

W 2020 roku Słowo zapisane w „Jestem Słowem” poruszyło grupę osób, aby przenieść Ewangelię do wirtualnej rzeczywistości (VR). Owocem tego wezwania jest założenie fundacji Miejsce Słowa, której misją jest szerzenie Słowa Bożego przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii.
www.miejsceslowa.pl

+ Jaka jest misja Jestem Słowem?

Odpowiadając na to pytanie, najlepiej posłużyć się fragmentem słów zapisanych w ciągu kilku lat w „dzienniku duchowym”.

Cytat 1

„Trwaj we Mnie i nie lękaj się. Nie każdy musi wierzyć w te zapisane słowa, bo to jest twoje doświadczenie prywatne. Ludzie z jednej strony będą to podważać, a z drugiej – mówić, że to nie jest nic nowego. Te słowa nigdy nie będą czymś nowym, bo Ewangelia jest pełnią objawienia i nic ponad to nie będzie już dodane. Przyszedłem natomiast do ciebie z moim Słowem, żeby ludzie doświadczyli, że to właśnie Ewangelia jest prawdą i że Ja żyję w Kościele, i to jest droga do zbawienia człowieka”.

Cytat 2

„Słowa, które zapisujesz, nie są słowami, które tylko mądrze brzmią, lecz żywym głosem Syna Bożego. Słowa te są prawdą, a prawda nikomu nie może zaszkodzić, dlatego kto tego nie uznaje, niech nie prześladuje. «Jestem Słowem» jest darem dla Kościoła i jego celem jest zaświadczenie, że Ja jestem Słowem oraz że w Ewangelii i w Kościele znajduje się prawda, prawda, która zaprowadzi was do życia wiecznego”.

+ Dlaczego ta osoba jest anonimowa?

Anonimowość wynika z zapisanych słów w „dzienniku duchowym”. Jest to osoba świecka, która prowadzi zwyczajne życie zawodowe i rodzinne. Nie należy do fundacji i użyczyła jej wszelkich praw do zapisanych słów oraz skomponowanej muzyki. Z racji wykonywanego zawodu ma możliwość poświęcenia wielu godzin na zapisywanie Słowa oraz komponowanie muzyki, bez otrzymywania z tego tytułu wynagrodzenia. Fundacja za życia tej osoby nie opublikuje nigdy informacji, kim ona jest, ani nie będzie komentować pojawiających się na ten temat plotek.

Cytaty z dziennika duchowego:

Cytat 1

„Pragnę, abyś nigdy publicznie się nie przyznał, że to ty jesteś autorem tego dzieła. Jak moje Słowo może być twoje, jak pochodzi od mego Ojca?”.

Cytat 2

„Każdy, kto to przeczyta, pomyśli o owocu – czyli o Mnie. Dopiero po twojej śmierci będzie można odkryć, kto jest winoroślą, która przynosi twojego Pana”.

Cytat 3

„To dzieło jest moim Słowem i przeze Mnie jest napisane. Ja jestem autorem, Ja jestem piórem i Ja jestem atramentem. Ty jesteś tylko kartką i materiałem, poprzez który może się okazać moje Słowo. Nikt nie wielbi materiałów książek, lecz ich autorów. Tak jest i w tym przypadku, ale pamiętaj, że jest to najlepsza droga to twojego szczęścia”.

+ Kto jest przewodnikiem duchowym tej osoby?

Przewodnikiem duchowym tej osoby jest ojciec franciszkanin, który również postanowił pozostać publicznie anonimowy. Posłuszeństwo przewodnikowi duchowemu oraz Kościołowi jest kluczowe dla tego dzieła.

Cytaty z dziennika duchowego:


Cytat 1

„Trwaj zatem we Mnie, oddawaj siebie pod ocenę twojego przewodnika duchowego i rób dokładnie tak, jak on ci wskaże, ponieważ nie poprzez zapisywanie tego dzieła dostąpisz zbawienia, lecz poprzez pokorę i posłuszeństwo w Kościele”.


Cytat 2

„Tylko będąc posłuszny w swojej duchowości, znajdziesz prawdę. Ja jestem w tobie posłuszny twojemu przewodnikowi duchowemu, bo również jego prowadzę, a on jest Mnie posłuszny. Zawsze pytaj go o zgodę, jeżeli widzisz, że wymagam od ciebie czegoś nowego. Nawet gdy nie zawsze zdanie twojego przewodnika duchowego będzie zgodne z moim głosem, to jego słuchaj. Ja uniżam się w tobie w pokorze i ty też oddawaj temu chwałę. Wiedz, że ja żyję w każdym i mogę wszystko sprawić. Pamiętaj, żeby zawsze wierzyć bardziej w naukę Kościoła, w Ewangelię niż w swój wewnętrzny głos”.

+ Czy ta osoba posiada wykształcenie muzyczne, teologiczne lub humanistyczne?

Osoba zapisująca Słowo uzyskała wykształcenie wyższe, ale żadne z wyżej wymienionych. Posiada ona umysł ścisły i rozwija swoją drogę zawodową w zupełnie innym kierunku.

+ W jaki sposób zapisywane jest Słowo?

Sposób, w jaki jest zapisywane Słowo, różni się od stereotypowego myślenia na ten temat. Przez pierwsze lata wszystko odbywało się podczas adoracji w kaplicy, następnie podczas prywatnej modlitwy. Przez pierwsze lata ta osoba zapisywała Słowo sama, lecz później zaczęła ona dyktować to, co słyszy w sercu, przy obecności drugiej osoby. Nie słyszy ona tych słów zewnętrznie, lecz materializują się one w jej sercu. Nie może dyktować kolejnego słowa do momentu, aż nie wypowie dokładnie tego, które usłyszała wcześniej. W trakcie zapisywania nie zna sensu oraz przekazu danego fragmentu oraz przypowieści. To doświadczenie duchowe dla niej samej jest tajemnicą i bardzo trudno jest opisać, na jakiej płaszczyźnie się to dokładnie odbywa. W teologii takie zjawisko nazywane jest lokucją wewnętrzną.

Cytat 1

„Pragnę, aby ludzie skupiali się na Mnie, a nie na tobie i zastanawiali się, jak to jest możliwe, że otrzymujesz moje Słowo. Jeżeli ty tego nie pojmujesz, to jakże ma to pojąć osoba z zewnątrz?”

+ W jakim celu powstała fundacja?

„Jestem Słowem” jest dziełem ewangelizacyjnym i w tym celu została powołana fundacja, która składa się z osób świeckich. Jej misją jest zapewnienie jak najszerszego dostępu do treści w formie książek, e-booków oraz nagrań z lektorem, udostępnianych na platformach mediów społecznościowych. Wszystkie działania fundacji są zawsze podejmowane w posłuszeństwie wobec Kościoła rzymskokatolickiego. Zarówno osoba zapisująca Słowo, jak i zarząd fundacji nie pobierają żadnego wynagrodzenia.

+ Ile książek zostało już zapisanych?

Obecnie zapisanych jest już 6 książek: wszystkie cztery Ewangelie, Dzieje Apostolskie oraz Psalmy. Przed publikacją przechodzą one przez proces otrzymania imprimatur. Fundacja nie udostępnia żadnych treści, które nie otrzymały zgody biskupa na publikację. Nie wiadomo, ile jeszcze książek zostanie zapisanych.

+ W jaki sposób komponowana jest muzyka?

Jako, że osoba zapisująca Słowo nie ma wykształcenia muzycznego, nie zna nut i nie potrafi ich zapisywać, utwory są przez nią nagrywane, a następnie pianiści przekładają je na nuty. Docelowo do każdego zapisanego fragmentu Ewangelii ma powstać osobny utwór. Sposób komponowania-otrzymywania utworów, różni się od tradycyjnego tworzenia muzyki.  Aby powstał utwór potrzebna jest druga osoba, której serce, oraz historia życia jest natchnieniem do otrzymania danej kompozycji. 

Cytat z dziennika duchowego:


Cytat 1

„Proszę, abyś skomponował utwory do zapisanych fragmentów Pisma Świętego. Nie lękaj się, że nie otrzymasz natchnienia, ponieważ te utwory są już gotowe i wystarczy, żebyś miał czyste serce, abyś mógł je otrzymać. Nie zamartwiaj się, że nie znasz nut i nie masz żadnego wykształcenia muzycznego, ponieważ najważniejsze jest ukazanie tego, co znajduje się w twoim sercu”.

+ Czy osoba zapisująca Słowo przeszła badania psychologiczne oraz psychiatryczne?

Tak, poddała się badaniu MMPI-2, który nie wykazało żadnych zaburzeń natury psychicznej.


Narzędzie MMPI-2 (Minnesota Multiphasic Personality Inventory) jest powszechnie wykorzystywane przez specjalistów psychiatrycznych oraz psychologicznych do kompleksowej analizy stanu psychicznego osoby badanej, obejmującej identyfikację symptomów depresji, lęku, hipochondrii oraz zaburzeń osobowości. Jego zastosowanie nie ogranicza się jednak tylko do profesjonalistów pracujących w obszarze zdrowia psychicznego. Test MMPI-2 znajduje także zastosowanie w kontekście sądowym, służąc do oceny stanu psychicznego osób oskarżonych.

+ Czy „Jestem Słowem” związane jest z jakimś zakonem?

Osoba zapisująca Słowo jest osobą świecką i nie należy do żadnego zakonu. „Jestem Słowem” nie jest powiązane tylko z jednym konkretnym zakonem. Książka jest drukowana przez zakon Pallotynów, przewodnikiem duchowym jest ojciec franciszkanin, a miejscem, gdzie wszystko się zaczęło, jest zakon Dominikanów. Imprimatur zostało natomiast wydane przez biskupa archidiecezji poznańskiej.

+ Czy fundacje Miejsce Słowa i Jestem Słowem są ze sobą połączone?

Fundacje Miejsce Słowa i Jestem Słowem, choć działają jako niezależne dzieła, łączy je wspólne źródło oraz misja – głoszenie Ewangelii oraz zachęcanie ludzi do samodzielnego czytania Pisma Świętego.

Fundacja „Jestem Słowem”
ul. Naramowicka 266C
61-601 Poznań
KRS: 0001026107


Imprimatur

Wszystkie publikacje posiadają imprimatur Kościoła katolickiego. W książce wykorzystano tekst z
Biblii Tysiąclecia wydanie V.

Wsparcie:

Fundacja „Jestem Słowem”
nr konta: 78 1140 2004 0000 3502 8360 3919
Tytuł: Darowizna na cele statutowe